Hangisini seçelim? T-Soft mu? İdeaSoft mu? Yoksa Ticimax mi? E-ticaret sitesi seçmek için 4 yöntem.

 In DİJİTAL İŞLER, Genel

Merhaba,

Büyüyen e-ticaret pazarının farkına varan herkesin aklında parlayan “biz de internetten bir şeyler satsak” düşüncesiyle herkes bu kararsızlık anını yaşamıştır. Acaba internetten satış yapmak için web sitesini hazır paket mi almalı yoksa wordpress woocommerce , opencart gibi açık kaynaklardan kendimiz mi kurmalıyız?

Aslında bu sorunun cevabı sizin yetkinlikleriniz ve kendinizi geliştirme isteğinizle bağlantılı. Eğer pratik biriyseniz ve teknik konuları kolayca anlayabiliyorsanız sitenizi açık kaynak kullanarak kendiniz kurup zaman ve güç harcayarak kendiniz yönetebilirsiniz. Ancak yeteneğiniz olmadığını düşünüyorsanız bir bilen ile çalışmanız ve kendinizi hiç riske atmamanız en iyisi. Açık kaynak siteleri kurup satışını yapanlar ile de işinizi çözebilirsiniz.

İşim gereği birbirinden farklı markalar ile çalıştım ve sanırım bu soruya kolaylıkla cevap verebilirim. Kimi firmanın müşteri hizmetleri daha iyi kimi firmanın alt yapısı… Peki, hazır paket alacağınız firmayı seçerken hangi noktalara dikkat etmelisiniz?

Öncelikle ihtiyaçlarınızı listeleyin.

Tüm beklentilerinizi listeleyin. Ve bu beklentileri listelerken şu kısmı da düşünün “Ben bir müşteri olsam bu siteden ne beklerim?” Farklı tasarım mı kullanışlı kısa yollar mı? Sonrasında kendi açınızdan düşünün. Ürün adedi sınırsız mı olsun? Özel tasarım mı istiyorsunuz? Yeni kurulan bir firma için entegrasyon hizmetine veya xml hizmetine ilk başta ihtiyaç olmayabilir. İhtiyaçlarınızı en iyi siz bilirsiniz.

Fiyat karşılaştırması yapın.

Maddi imkânlarınız kısıtlı olsun veya olmasın ilk hedefiniz minimum gider ile maksimum faydayı sağlamak olmalıdır. Örnek verdiğim T-Soft, İdeaSoft, Ticimax vb. sitelerin paket fiyatlarının yer aldığı sayfaları açarak karşılaştırma yapmaya başlayın. Hangi fiyat sizin için daha uygun. Limitinizi belirledikten sonra markaların benzer limitteki hizmetlerini karşılaştırın.

İnternette firma araştırması yapın.

Alacağınız pakete karar verdikten sonra sikayetvar.com gibi sitelerde, bloglarda veya forumlarda çalışmayı düşündüğünüz firma ile ilgili yer alan kullanıcı yorumlarını okuyun. Bazı siteler yanlı yorum yapabilecek olsa da mutlaka genel kanı size fikir verecektir.

Satış sonrası destek önemli.

Paketi size sattıktan sonra kenara mı çekilecekler yoksa sizin için en iyi hizmeti mi sunacaklar? İyi bir çalışma için size destek sağlamaları şart. Taleplere dönüş sürelerini sorun. Size özel satış temsilcisi ile mi irtibata geçeceksiniz yoksa çağrı merkezi ile mi muhatap olacaksınız?

Hangisini seçelim? T-Soft mu? İdeaSoft mu? Yoksa Ticimax mi? Sorusuna ise gelecek olursak cevap sizde saklı… Yukarıdaki maddelere cevap vererek sonucunu siz belirleyeceksiniz.

Herkese bol kazançlar dilerim.

Recommended Posts

Leave a Comment