Prag mı? Budapeşte mi?

 In Avrupa, SEYAHAT

Merhaba,

2012 yılında erkek kardeşim ve arkadaşlarımla ilk yurtdışı maceramı yaşadım. Orta Avrupa seyahatimizi yurtdışı tecrübemiz olmadığı için bir tur firması ile gerçekleştirdik. Orta Avrupa turunu seçmemizin nedeni fiyatının uygunluğu ve fiyata göre oldukça fazla ülke görme imkânı olmasıydı.

Tura karar verdikten sonra işlemlere başladık. Pasaportlarımızı aldık, vize işlemleri için diğer belgeler ile birlikte firmaya teslim ettik. Ancak son güne kadar gidip gitmeme durumumuz belli olmadı ve çok fazla gerildik çünkü vizeyi gezi tarihinden önceki akşam verdiler.

Turun ilk günü THY uçağı ile Atatürk havalimanından Çek Cumhuriyetine Prag’a ulaştık. Prag’da kaldığımız ikinci gün gruptan ayrılarak araç kiraladık ve Almanya Nürnberg’e gitmek için yola çıktık. Almanya sınırlarına girmeyi başardık ancak yol tadilatı nedeniyle Nürnberg’e giremedik. Biz de Çek Cumhuriyeti’nin diğer şehirlerini gezmeye karar verdik. Pilsen ve çevre köylerde turladık. Turun üçüncü günü Slovakya Bratislava’ya uğrayarak Avusturya Viyana’ya geçtik. Slovakya’ya gitmek istemeyenleri yol üzerindeki bir alışveriş merkezinde bıraktık. Son günlerimizi ise Macaristan Budapeşte’de geçirdik.

Orta Avrupa için bana en çok sorulan soru Prag mı yoksa Budapeşte’yi mi sevdiğimdi. Ben açıkçası düzeni tarihi dokusu nedeniyle Prag’ı daha çok sevdim şimdi eşim ve kızımla aynı yerlere gidecek olmak beni çok heyecanlandırıyor. Bakalım onların düşünceleri ne olacak 🙂

Sevgiler.

Melike

Recommended Posts

Leave a Comment